Strona 1 z 2

Międzynarodowy Bank Pollinu: wersja demonstracyjna 🤑

: 31 maja 2022, 12:43:43
autor: Helwetyk
https://bank.leocja.org/

1. A komu to potrzebne? A dlaczego?
Pollin nie posiada jednego, uniwersalnego środka wymiany. Można być jednocześnie magnatem w Winkulii i żulem z puszką pod pałacem w Grodzisku. Z jednej strony, ogranicza to w sposób zasadniczy liczbę osób mogących być adresatami inicjatyw opartych na pieniądzu. Z drugiej strony, z punktu widzenia narracji nie ma to najmniejszego sensu. Drugim celem banku jest zachęta do transgranicznej aktywności — wynagrodzenie otrzymuje się za aktywność w każdym kraju, a z uwagi na pierwiastek (punkt 2) bardziej opłaca się zamieścić w dwóch krajach po jednej wypowiedzi niż dwie wypowiedzi w jednym kraju. Im większa aktywność w każdym z krajów, wynikająca z czynnego odwiedzania się nawzajem, tym lepiej dla całego Pollinu.

2. Skąd pochodzą pieniądze?
Pieniądze są emitowane codziennie w zależności od aktywności mieszkańców na forach krajowych: zarejestrowanych w banku oraz zweryfikowanych w Stemplu. Liczbę wypowiedzi mieszkańca się pierwiastkuje, a następnie mnoży przez 10 (w walucie krajowej). Tę kwotę dzieli się między mieszkańców oraz państwa. Aktualnie odsetek określiłem na 50%, ale każde państwo posiada tutaj dowolność. Ponadto, podczas pierwszej rejestracji każdy użytkownik (i każde państwo) otrzymuje obliczone w ten sposób wynagrodzenie (podatek) za okres ostatnich 30 dni.

3. Dlaczego pierwiastek?
Celem tego wzoru jest zrównoważenie przyrostu majątku osób, które piszą bardzo dużo i osób, które piszą mniej. Wyzwaniem w mikronacjach jest zapewnienie tego, na co możemy wydawać pieniądze, więc dodruk pieniądza powinien mieścić się w poczytalnych ryzach.

4. Dlaczego w takim razie ciągła emisja?
Ponieważ banki ze statycznymi stanami kont są martwe i szkoda na nie tracić czasu; ponieważ aktywność mieszkańców powinna być wspierana; ponieważ dzięki temu będziemy mieli żywy, ogólnoświatowy ranking zamożności mieszkańców i państw.

5. Jak obliczane są kursy walut?
Codziennie zestawiane są dane o aktywności z ISM za okres ostatnich 30 dni. Liczby wypowiedzi poszczególnych mieszkańców, każdego dnia, pierwiastkuje się i sumuje. Następnie przelicza się je według wzoru mocno spłaszczającego różnice, dzięki czemu aktualny kurs sarmackiego liberta do winkowskiego kapsla wynosi 1:2,12, a nie 1:31,60. Dlatego też kurs sarmackiego liberta jest wyższy od kursu leockiego palatyna — na forum Sarmacji obecnych jest więcej osób.

6. Co się dzieje przy przelewie zagranicznym?
Bank pełni funkcję kantoru z gwarantowaną wymianą środków. Dla przykładu, przelew z Leocji do Sarmacji oznacza, że z rachunku leockiego znikają palatyny, a na rachunku sarmackim pojawiają się liberty w kwocie wynikającej z aktualnego kursu wymiany.

7. Co z istniejącymi bankami krajowymi?
Oczywiście, zachęcałbym wszystkie kraje do tego, aby zrezygnowały z banków prowadzonych obecnie na forach, zwłaszcza tych prowadzonych „manualnie” (szkoda czasu i pracy, mocno ograniczone funkcjonalności), ale nie jest to konieczne dla funkcjonowania systemu. Zapewnienie wymienialności środków zgromadzonych w banku międzynarodowym na środki w bankach krajowych jest kompetencją władz państwowych; bank międzynarodowy zapewni stosowne integracje.

https://bank.leocja.org/

8. Co z istniejącymi oszczędnościami?
Państwa otrzymują podatek emisyjny podczas każdej rejestracji i każdego dnia. Moją propozycją jest, aby dać systemowi działać przez kilka miesięcy. Część, o ile nie wszystkie państwa, powinny po czasie posiadać na swoich rachunkach środki niezbędne do ewentualnych wyrównań. Jeżeli się okaże, że tak nie będzie — jednorazowy, wyjątkowy dodruk dla wszystkich państw, według tego samego mechanizmu.

9. Co z dodrukiem?
Mechanizm kreacji pieniądza jest opisany w punkcie 2. System nie zakłada możliwości jednostronnego dodruku przez państwa. Umożliwia za to nowy obszar narracji i współpracy międzynarodowej, mianowicie pożyczki udzielane sobie wzajemnie przez państwa.

10. Czy można posiadać dodatkowe rachunki?
Tak, zakładane na wniosek — dla mieszkańców oraz państw, być może za opłatą. Docelowo powstanie do tego panel obsługiwany przez państwa.

11. Czyje są pieniądze w banku?
Każdy rachunek jest przypisany do konkretnego państwa. Każde z państw posiada pełną suwerenność nad rachunkami znajdującymi się na jego terytorium.

12. Czy historie przelewów są jawne?
Tak. Ma to na celu większą transparentność systemu oraz możliwość odtworzenia pełnej historii przelewów niezależnie od woli i obecności administratora — niezależność państwa, które z tego czy innego powodu chciałoby opuścić bank.

13. Na co wydawać pieniądze?
Na to samo, co w nieistniejącym realu. Trzeba usiąść i pomyśleć. 😉

14. Podczas wymiany walut dodrukowują się „grosze”
Tak, wiem. Jeżeli to zjawisko będzie nadużywane, zmienię zasady przeliczania walut w ten sposób, że przelew z kraju A do kraju B, a następnie całej kwoty z powrotem do kraju A, będzie oznaczał potencjalną stratę 0,01 waluty kraju A.

15. Co pozostaje do zrobienia?
Interfejs, który obecnie nie wygląda (jest skopiowany z Kustosza) i nie działa na urządzeniach mobilnych. Powiadomienia o nowych przelewach. Automatycznie generowane, obrazkowe potwierdzenia przelewów, personalizowane dla każdego kraju. Po przemyśleniu — automatyczne płatności. Wybór i zakup „międzynarodowej” domeny dla banku.

16. Co oznacza „wersja demonstracyjna” w tytule?
Wszystkie dane zostaną zresetowane z chwilą oficjalnego startu systemu. Do tego czasu serdecznie zachęcam do otwierania rachunków, przetestowania funkcji oraz — przede wszystkim — zgłaszania uwag pod kątem wygody użytkowania i usterek. Państwa, które sobie tego nie będą życzyły (ale dlaczego by miały…), zostaną usunięte z systemu. Wersja demonstracyjna ma na celu pokazanie, „jak może być”.

https://bank.leocja.org/

Re: Międzynarodowy Bank Pollinu: wersja demonstracyjna 🤑

: 31 maja 2022, 13:27:16
autor: Adam
Trzeba obadać. Długi FAQ wygląda poważnie :)

Re: Międzynarodowy Bank Pollinu: wersja demonstracyjna 🤑

: 12 wrz 2024, 11:11:17
autor: Adam
@Ludwik forumowy bank zamykamy? Trzeba tylko przelac środki do Miedzynarodowego.

Re: Międzynarodowy Bank Pollinu: wersja demonstracyjna 🤑

: 12 wrz 2024, 11:19:09
autor: Ludwik
Adam pisze: 12 wrz 2024, 11:11:17 @Ludwik forumowy bank zamykamy? Trzeba tylko przelac środki do Miedzynarodowego.
A tak, jak najbardziej, zamknięcie banku było na mojej liście to do.


Co do przelania środków, raczej może to nie być możliwe z racji na to, że za wypowiedzi na forum dostajemy także w banku Międzynarodowym

Re: Międzynarodowy Bank Pollinu: wersja demonstracyjna 🤑

: 12 wrz 2024, 12:01:33
autor: Adam
Tutaj nie dostajemy już od dawna. Można porozmawiać z Helwetykiem? Mamy tak mało kont. Że to w sumie byłoby najprościej ręcznie zaktualizować w MBP

Re: Międzynarodowy Bank Pollinu: wersja demonstracyjna 🤑

: 12 wrz 2024, 12:39:34
autor: Ludwik
Adam pisze: 12 wrz 2024, 12:01:33 Tutaj nie dostajemy już od dawna. Można porozmawiać z Helwetykiem? Mamy tak mało kont. Że to w sumie byłoby najprościej ręcznie zaktualizować w MBP
Porozmawiać można :D

Dowiem się, ale właśnie wydaje mi się że przy wejściu Orbity do MBP były odpowiednie przelewy robione

Re: Międzynarodowy Bank Pollinu: wersja demonstracyjna 🤑

: 12 wrz 2024, 12:52:22
autor: Adam
Nie sądzę , albo bezprawnie. Zresztą to nasze pieniądze. Więc śmiesznie przekazywać kompetencje na zewnątrz:)

Tam jest skarb Orbity. Ale my takiego nie posiadamy. Te przelewy za posty... Nie wiem co o tym myśleć.

Re: Międzynarodowy Bank Pollinu: wersja demonstracyjna 🤑

: 12 wrz 2024, 13:00:41
autor: Ludwik
Pozwolę sobie oznaczyć @Helwetyk aby był uprzejmy naświetlić sytuację ze strony MBP w wolnej chwili

Re: Międzynarodowy Bank Pollinu: wersja demonstracyjna 🤑

: 12 wrz 2024, 16:35:01
autor: Helwetyk
Ludwik pisze: 12 wrz 2024, 12:39:34 Dowiem się, ale właśnie wydaje mi się że przy wejściu Orbity do MBP były odpowiednie przelewy robione
Tak było. Innymi słowy, rachunki prowadzone w orientach w MBP już teraz uwzględniają aktywność, za którą wypłacano orienty w ramach banku funkcjonującego na forum. Pozostaje jedynie — ewentualnie — odpowiednio ustalić kurs oraz rozdysponować środki znajdujące się na rachunku Skarbu Państw Orbity Mikronacji.

Re: Międzynarodowy Bank Pollinu: wersja demonstracyjna 🤑

: 12 wrz 2024, 16:49:06
autor: Adam
Super. Dzięki za informacje! Widzę, że aktywność liczona od wiosny 2022.