Strona 1 z 1

[NOWY JANTAR] Znani mieszkańcy

: 31 sie 2024, 00:37:10
autor: Ludwik
Obrazek
ZNANI MIESZKAŃCY NOWEGO JANTARU




PAUL REPINS
Obrazek
Urodzony 12.08.1957 r. w Jantarze artysta malarz, rzeźbiarz, poeta. Dorastał w dość niespokojnych warunkach. Jego rodzice - Mariam z domu Repins (bezrobotna śpiewaczka operowa) oraz Jan Flatschke - pomocnik rzeźnika, nieustannie się kłócili. Niektórzy znawcy sztuki Repinsa twierdzą, że chaos w młodym życiu Paula ujawnia się do dziś w jego dziełach. Rodzice rozwiedli się, kiedy Paulek miał 8 lat. Matka wróciła do panieńskiego nazwiska i takie również zapewniła synowi.

Ojciec wkrótce po rozwodzie zaciągnął się do marynarki wojennej i wypłynął w nieznane.

Kiedy Paul był już dojrzałym młodzieńcem, jego matka wyszła ponownie za mąż za Charles'a Boullion - młodszego od niej o 12 lat instruktora fitness, którego Paul nie mógł zaakceptować. Porzucił matkę i ojczyma, którzy spodziewali się dziecka i rozpoczął samotne życie. Początkowo imał się różnych zajęć - był pomywaczem, barmanem, choć również widziano go jako pracownika fizycznego na budowie. Coraz bardziej dojrzewała w nim jednak dusza artysty. Upijając się w różnych barach brał udział w konkursach karaoke a później i w konkursach poetyckich.

Malarski talent Paula ujawnił się niespodziewanie - pewnego razu, kiedy brakowało Paulowi pieniędzy na życie, zgodził się pozować do obrazu przebywającemu wówczas w Jantarze światowej klasy malarzowi - Nikolaiowi Pendssel. Tematem obrazu był nagi młodzieniec malujący obraz. Paul pozując nudził się i sam zaczął malować. W czasie przerwy Pendssel zerknął na płótno Paula i nie dokończył już swojego dzieła. Był w wielkim szoku widząc swój portret wykonany przez nikomu nie znanego chłopaka (na rysunku poniżej).
Obrazek
"Portret Nikolaia Pendssel'a"

Od tej pory Repins nie był już modelem, ale asystentem Pendssel'a. W końcu uczeń przerósł mistrza i założył własną pracownię malarsko-rzeźbiarską. Jest z jednym z najznamienitszych twórców Jantarskich. Przeżył katastrofę 17 lipca 2012 r. i do dnia dzisiejszego tworzy w Nowym Jantarze w Zachodniej Dalmencji.
Jest przedstawicielem sztuki abstrakcyjnej, często wykorzystuje ulotne wrażenia i odczucia jako temat swoich dzieł. Oprócz wspomnianego "Portretu Nikolaia Pendssel'a" do najbardziej znanych jego dzieł należą "Nr 3" (znany bardziej jako "Labirynt życia"), "Światłość", "Pater Noster" oraz "Zupa" - autoportret wykonany ze stłuczonej porcelany.




MARYLA KERNES
Obrazek


Urodziła się 30 kwietnia 1945 r. w Mikoszewie jako najstarsza z dziewięciu dzieci Mikołaja i Izabelli Kernes. Ojciec pracował na kolei, matka była kucharką. W wieku 7 lat ojciec Maryli zginał w tragicznym wypadku na torach, a matka została jedynym żywicielem dużej rodziny. Wkrótce po tym zdarzeniu Maryla wraz z rodzeństwem przeprowadziła się do Jantaru. Naukę pobierała w publicznej szkole, a po lekcjach pomagała matce zatrudnionej w stołówce szkolnej. Jako że Maryla od wczesnych lat przejawiała zdolności muzyczne, po ukończeniu szkoły postanowiła spróbować swoich sił śpiewając w chórze kościelnym. Wraz z chórem wyjechała na rok do Rotrii. I choć chór zyskiwał za granicą coraz większą renomę, Maryla postanowiła wrócić do kraju, kiedy dowiedziała się, że jej matka jest umierająca. Po śmierci Izabelli, Maryla przejęła pracę kucharki w szkolnej stołówce w Jantarze. Do zawodowego śpiewania już nigdy nie powróciła. Przez wiele lat dorabiała śpiewając na weselach, w klubach i szkolnych uroczystościach. Maryla nigdy nie założyła własnej rodziny, pewnie dlatego też tak ukochała dzieci uczęszczające do jantarskiej szkoły. Nikt inny nie potrafił im dać tyle miłości i ciepła co ona. „Babcia Marylka”, bo tak zaczęli ją nazywać uczniowie służyła im pomocą w każdej sytuacji. Po katastrofie 17 lipca 2012 r. „Babcia Marylka” postanowiła służyć swoim talentem kulinarnym ocalałym mieszkańcom Jantaru i została szefem kuchni jadłodajni w Nowym Jantarze nazwanej na jej cześć jadłodajnią „U Marylki”.
Obrazek
Maryla do dnia dzisiejszego prowadzi prężnie rozwijającą się jadłodajnię i rozwija swoją karierę kucharza uczestnicząc w warsztatach kulinarnych dla firm i osób indywidualnych. W przyszłości „Babcia Marylka” zamierza otworzyć firmę cateringową.

Jadłodajnia w Nowym Jantarze dzięki staraniom Pani Kernes stała się również ośrodkiem kultury i edukacji. „Babcia Marylka” organizuje bowiem wystawy malarstwa, konkursy muzyczne, kursy dla gospodyń domowych, zaś w wolnych chwilach pomaga jantarskim dzieciom w odrabianiu zadań domowych.




DINA VÃTRAI
Obrazek


Doktor archeologii. Urodzona w Jantarze 22 sierpnia 1984 roku. Wraz z dwójką braci wychowywała się w katolickiej rodzinie. Uczęszczała do szkoły wyznaniowej. Od najmłodszych lat interesowała się historią. Po ukończeniu ogólnego kształcenia rozpoczęła edukację w Uniwersytecie w Kaupunki, gdzie obroniła pracę dotyczącą prowadzonych przez nią badań tamtejszych ruin. Po zakończeniu studiów osiadła w Kaupunki, jednak po katastrofie w Jantarze postanowiła zamieszkać znów w pobliżu rodziny i sprowadziła się do Nowego Jantaru. Brała bardzo czynny udział przy tworzeniu lokalnego Rezerwatu Archeologicznego i praktycznie od samego początku przewodniczy badaniom starożytnej osady odnalezionej w Nowym Jantarze. Pracy poświęca cały swój czas, przez co nie miała czasu założyć własnej rodziny.
Najsłynniejszym jej znaleziskiem jest tajemniczy krzyżyk - enkolpion. Znaleziony w trakcie badań osady w warstwie datowanej na I wiek naszej ery, po badaniach specjalistów rotryjskich został datowany na okres między IV a XI wiekiem.
Istnieją pogłoski, że posiada moc uzdrawiania.